BEZPŁATNE PORADY EKSPERTA

Piece kondensacyjne

Kategorie: Ogrzewanie

TEMPERATURA SPALIN

Kocioł kondensacyjny, podobnie jak tradycyjny (niekondensacyjny), ogrzewa wodę zasilającą instalację ogrzewania budynku oraz ciepłą wodę użytkową. W tradycyjnych kotłach spaliny wyrzucane do atmosfery mają wysoką temperaturę (ok. 100°C). Spaliny o tak wysokiej temperaturze, a wraz z nimi ciepło, są bezpowrotnie tracone. Kotły kondensacyjne maksymalnie wykorzystują ciepło ze spalin. Wyrzucane spaliny mogą mieć temperaturę nawet 35°C.

Maksymalne odebranie ciepła ze spalin (głębokie ich schłodzenie) możliwe jest dzięki zjawisku kondensacji, które polega na wykropleniu wody zawartej w spalinach. Uzyskuje się wówczas dodatkową ilość ciepła, które można efektywnie wykorzystać obniżając koszty ogrzewania.

SPRAWNOŚĆ

Kotły kondensacyjne pracują z wyższą sprawnością od tradycyjnych, czyli lepiej wykorzystują paliwo zapewniając niższe koszty ogrzewania. Osiągają sprawność do 109%, podczas gdy tradycyjne tylko do 90% (92%). Piece kondensacyjne uzyskują wyższą sprawność poprzez uzysk energetyczny z ciepła ukrytego paliwa oraz odzysk energii z przewodu kominowego, podczas procesu spalania. Sprawność pieca odnosi się do kaloryczności paliwa, które nie uwzględnia ciepła ukrytego.

OSZCZĘDNOŚCI

Kotły kondensacyjne są najbardziej nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi, które maksymalnie wykorzystują każdą ilość paliwa.

Uwzględniając efekt kondensacji i najnowocześniejsze rozwiązania techniczne kotły kondensacyjne pracują oszczędniej od tradycyjnych o ok. 15-20%, a w porównaniu ze starymi kotłami będą oszczędniejsze nawet o 30%.
Przy obecnych cenach gazu, które będą rosły każdego roku, dodatkowe koszty wynikające z zastosowania kotła kondensacyjnego zwrócą się po ok. 4 do 6 latach.

KOMINY

Do kotłów kondensacyjnych stosuje się dwuwarstwowe kominy, najczęściej ze stali kwasoodpornej. Wewnętrzny komin odprowadza spaliny na zewnątrz, zewnętrzny natychmiast zasysa powietrze. Przepływające powietrze ociepla się i jest wykorzystywane do spalania w piecu.

Kominy muszą być szczelne i odporne na wilgoć gdyż w procesie kondensacji następuje wytrącenie wilgoci. Należy pamiętać aby piec kondensacyjny miał odprowadzenie wody do kanalizacji, tak aby bezpieczne odprowadzał skropliny.

Dlaczego warto wybrać piec kondensacyjny:
- oszczędność do 30% w stosunku do tradycyjnych pieców gazowych
- wysoka sprawność sięgająca 109%
- niewielkie wymiary
- długa żywotność
- najbardziej zaawansowana technologia spalania paliw płynnych
- cicha praca pieca
- szerokie możliwości odprowadzenia spalin bez konieczności budowy komina (budownictwo jednorodzinne)
- szybkie dostarczanie ciepłej wody użytkowej
- możliwość podłączenia do czujników i sterowników
- możliwość zintegrowania z technologią inteligentnego domu,
- długa gwarancja na wymiennik, nawet 10 lat

Masz pytania do ekspertów od pieców kondensacyjnych?

kontakt@taloenergy.pl
lub
Wypełnij formularz

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]