BEZPŁATNE PORADY EKSPERTA

Ostatnie lata to czas ogromnego rozwoju świadomości ekologicznej mieszkańców wielu miast Polski. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne dla naszego życia jest czyste powietrze.
Nie bez powodu drugim najczęściej używanym w przestrzeni publicznej słowem w 2017 roku był „smog”. Fundacja Słoneczna Energia wraz z partnerem TALO ENERGY pokazuje w jak sposób walczyć ze smogiem w centrum miasta.

Przykładem udanej walki o czyste powietrze jest realizacja 35 elektrowni słonecznych na budynkach Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław Południe, która jest dziś największą w Polsce i jedną z największych w Europie rozproszoną instalacją produkującą prąd z energii słonecznej. Firma wyspecjalizowała się w bardzo wąskiej dziedzinie tj. montażu instalacji fotowoltaicznych na wysokości powyżej 30 metrów wykorzystując systemy balastowe (czyli bez jednej dziury w dachu).

Najważniejsze dane inwestycji:

  • Łączna moc – 739,225 kW
  • Ilość zamontowanych paneli – 2771 szt.
  • Ilość zamontowanych falowników – 56 szt.
  • Ilość wieżowców – 35
  • Ilość wyprodukowanej energii dziennie – prawie 2 MWh
  • Ilość wyprodukowanej energii rocznie – ponad 700 MWh
  • Ilość ograniczenia emisji CO2 do atmosfery rocznie- ok 600 ton

Realizując inwestycje we Wrocławiu zastosowano najnowocześniejsze wiodące rozwiązania technologiczne.

Energia ze słońca wykorzystywana jest na potrzeby części wspólnych bloków wielorodzinnych, czyli na oświetlenie klatek schodowych i terenów zielonych, zasilenie maszynowni wind oraz hydroforni. Z elektrowni słonecznej w Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław Południe korzysta ok. 15.000 mieszkańców Wrocławia co przekłada się na czystsze powietrze w mieście oraz obniżenie kosztów za energię elektryczną na kolejne 30 lat.

Wielkość elektrowni dla każdego budynku została dobrana na podstawie historycznego zużycia energii elektrycznej. Wielkość instalacji została doprana w taki sposób aby rachunek wynosił 0 zł kosztów kWh.

FALOWNIKI

zastosowane falowniki zapewniają stabilną pracę instalacji w każdych warunkach atmosferycznych. Beztransformatorowe i trójfazowe falowniki zostały odpowiednio dobrane do wielkości instalacji fotowoltaicznych. Wyposażone w dostęp do Internetu przez Wi-Fi lub Ethernet oraz specjalne oprogramowanie dają możliwość podglądu pracy oraz serwisowania każdej instalacji z osobna. Wyposażone w interfejs dla inteligentnego licznika energii pozwalają na dynamiczne zarządzanie wprowadzaniem energii do sieci i wyraźną wizualizację zużycia wyprodukowanej energii na potrzeby własne.

OPTYMIZERY MOCY

urządzenia montowane pod panelami słonecznymi zapewniające optymalną pracę zacienionych paneli. Zapewniają śledzenie MPP oddzielnie dla każdego modułu. Pozwala to na pracę przy optymalnym prądzie i napięciu dzięki czemu moduł uzyskuje maksymalną moc.

SYSTEM MONTAŻOWY

jedyna balastowa konstrukcja wsporcza w Polsce zamontowana na wysokości pow. 30 metrów, konstrukcja nieprzytwierdzona do dachu budynku. System został zaprojektowany aerodynamicznie w taki sposób aby wykorzystywać wiatr na swoją korzyść. Każdy budynek i jego otoczenie został poddany analizie w programach imitujących tunel aerodynamiczny. Szybkość montażu, bezpieczeństwo i minimalna ilość balastu to jego największe zalety. Dodatkowo brak dziur w dachu, zmniejsza ryzyko przecieków, podstawy posiadają dodatkowe izolacje ochraniające powierzchnię dachu, ich wielkość pozwala uniknąć dużych obciążeń punktowych a budowa, wodzie deszczowej spłynąć nie powodując zatorów. Konstrukcja przystosowana do pracy na dużych wysokościach.

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]